Rozcestník HrčavaHRČAVA

Obec na rozhraní tří států - Česka, Polska a Slovenska je pro svou jasnou a pročeskou vyhraněnost předchozích generací nazývaná malou Prahou. V obci se nachází dřevěný kostelík sv.Cyrila a sv. Metoděje. Na svátek věrozvěstů se v Hrčavě koná každoročně velká pouť. Obec se rozprostírá ve Slezských Beskydech a má ryze horský charakter. Cesta byla do obce přivedena až v roce 1960. Sousední Bukovec (dostupný z Hrčavy pouze pěšky) je nejvýchodnější obcí v České republice. Přibližně jeden km od Hrčavy je obelisk na Trojmezí, který vytyčuje přesnou hranici tří zemí. V Hrčavě funguje hospoda a i při velmi malém počtu obyvatel škola, kterou svého času navštívil prezident Václav Havel. Výlet ne Hrčavu je velmi inspirativní. Autem se na Hrčavu dostanete když odbočíte těsně před hraničním přechodem Mosty u Jablunkova doleva a projedete 10 km serpentin, na jejichž konci se na vás Hrčava usměje.

TURISTICKÁ MAPA SLEZSKÝCH BESKYD

plastic beskydy Slezské Beskydy

Cesta přes Slezské Beskydy začíná v obci Nýdek, kde se po zelené značce vydáme směr Beskydské sedlo. Po čtyřech kilometrech a prudším stoupání v závěru dorazíme do sedla. Z Beskydského sedla pokračujeme po modré dále na východ směr Velký Sošov. Po dalších třech kilometrech mírně do kopce přicházíme pod vrchol hory, kde se na polské straně nachází lyžařské středisko a turistická chata. Z 886 metrů vysokého Sošova pokračujeme směrem na čtyři kilometry vzdálený Velký Stožek. Zpočátku jde cesta téměř po rovině, ale pod Velkým Stožkem nejprve mírně klesá, aby prudce začala stoupat vzhůru. Jdeme přímo podél hraničních patníků až na vrchol hory, jenž má z dálky tvar kuželu. Na 978 metrů vysokém vrcholu se nachází další turistická chata. Zde je možné se občerstvit a pokračovat buď dále po hřebenu, nebo se vydat na českou, případně polskou stranu. 

Pokud budeme pokračovat dále po polské žluté značce, dostaneme se do vesnice Istebna. Nejedná se o vesnici jak ji známe u nás, ale několik menších či větších skupin domů rozesetých různě po kopcích. Naskýtají se nám pěkné výhledy na okolní kopce a údolí poseté domky. Další cesta po žluté značce nás zavede do vesnice Jaworzynka, která je opět rozložena po okolních kopcích.

Z této vesnice je to již jen skok přes hranici do vesnice Hrčava, jež je druhou nejvýchodnější obcí České republiky. Nedaleko se také nachází hranice se Slovenskem a kousek pod vesnicí i trojmezí tří států - České republiky, Polska a Slovenska. Trojmezí je vyznačeno malou mohylou a k dispozici je i přístřešek s krbem. Pokud se vydáme dále po žluté značce kolem několika samostatně stojících domů, přijdeme do obce Hrčava. Jedná se o malou vesnici s několika desítkami domů. Občerstvit se je možné ve dvou restauracích nebo pokračovat dále do Mostů u Jablunkova. 

Celková délká trasy je do Hrčavy přibližně 28 kilometrů, Mosty u Jablunkova jsou vzdáleny dalších 9 kilometrů.

(zdroj: web)

Turistické ubytování v rekreačních domech