Trasa není v terénu označena žádným speciálním značením, pouze běžným číslováním - čísla cyklotras uvádíme v popisu průběhu trasy. Poloha Euroregionu Těšínské Slezsko umožňuje během jednoho dne navštívit tři země - Českou, Polskou a Slovenskou republiku. Na trase „Za den přes tři státy“ můžete spatřit zajímavé architektonické, přírodní i kulturní památky. Jedná se o poměrně náročnou trasu o délce 77,9 km, která je vedena po značených cyklotrasách Regiotour, na české straně trasami č. 56, 561 a 6081, na straně polské č. 125Z. Na straně slovenské se jedná o cyklotrasy Kysucké magistrály. Trasa začíná ve městě Jablunkov, vede na hranici s Polskem a poté na Slovensko.

Průběh trasy

0 km Jablunkov – nejen náměstí s kašnou, ale také renesanční farní kostel Božího těla přestavěný v novogotickém slohu, budova radnice a park s arboretem u plicního sanatoria stojí za zhlédnutí (č.56)
5.3 km
Bukovec – zejména tradiční dřevěná lidová architektura (č.561)
10.9 km Hrčava - dřevěný kostelík Cyrila a Metoděje, nejvýchodnější obec ČR, tři žulové monolity symbolizují hranici tří zemí, hraniční přechod s PL (č.125Z)
15.2 km
Jaworzynka – regionální muzeum „Na Grapie“, lidová architektura, hraniční přechod s SK, alternativou naší trasy je modrá a pak zelená turistická značka, která vede k lokalitě „Za Črchlou“ - SK (č.125Z)
21.4 km Wierch Czadeczka – modrou turistickou značkou a silnicí 2. třídy se dostaneme do Zwardoně
26.4 km Zwardoń – turistické středisko, pěkné výhledy do okolí, velké množství kostelíků a kapliček, hraniční přechod se SK (Kysucká magistrála)
27.4 km Serafinov – krásné prostřední Kysuckých Beskyd
33 km Skalité – kostel sv. Jana Křtitele z r. 1794, zajímavostí jsou čtyři větrné elektrárny, méně náročnou je trasa do Čadce mimo „Tri kopce“
40.5 km Za Črchlou“
49.3 km Čadca – geologickou raritou jsou kamenné koule v části Megoňky, spousta minerálních pramenů, Kysucké muzeum
62.2 km Privárovci – Kysucká magistrála kopíruje silnici 2. třídy, za Privárovcemi je nutno jet touto silnicí na hraniční přechod s ČR (č.561)
64.5 km Mosty u Jablunkova (Šance) – zbytky mohutného renesančního opevnění zvané Šance ze 16. století (č.6081, č.56)
77.9 km Jablunkov